R-78B2.5-1.0
Recom Power
Product No:
R-78B2.5-1.0
Description:
DC DC CONVERTER 2.5V 2.5W
In Stock : 45
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 32V
Voltage - Output 1 2.5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.75V
Control Features -
Series INNOLINE R-78B-1.0
Power (Watts) 2.5 W
Type Linear Regulator Replacement
Package / Case 3-SIP Module
Efficiency 85%