R-78B5.0-1.5
Recom Power
Product No:
R-78B5.0-1.5
Description:
DC DC CONVERTER 5V 8W
In Stock : 3831
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.5A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 6.5V
Control Features -
Series INNOLINE R-78B-1.5
Power (Watts) 8 W
Type Linear Regulator Replacement
Package / Case 3-SIP Module
Efficiency 94%