R-78S3.3-0.1
Recom Power
Product No:
R-78S3.3-0.1
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V
In Stock : 121
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 3.15V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.46" L x 0.33" W x 0.41" H (11.6mm x 8.5mm x 10.4mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 100mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.65V
Control Features Enable, Active High
Series R-78S
Type Linear Regulator Replacement
Package / Case 4-SIP Module
Efficiency 93%