R0.25D-1215/H
Recom Power
Product No:
R0.25D-1215/H
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 250MW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 8.3mA, 8.3mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 10.8V
Series ECONOLINE R0.25D (0.25W)
Power (Watts) 250 mW
Type Isolated Module
Package / Case 10-SMD Module, 6 Leads
Efficiency 60 ~ 70%