R1191N047B-TR-FE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
R1191N047B-TR-FE
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 4.7V 300MA SOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 100 µA
PSRR 70dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 300mA
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series R1191x
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.7V
Voltage Dropout (Max) 1.8V @ 300mA