R1202N323B-TR-FE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
R1202N323B-TR-FE
Package:
TSOT-23-6
Description:
PWM STEP-UP DCDC CONVERTER FOR W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Adjustable
Current - Output 700mA (Switch)
Output Configuration Positive
Topology Boost
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 14V
Product Status Active
Supplier Device Package TSOT-23-6
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.3V
Series R1202x
Function Step-Up
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Frequency - Switching 1.2MHz
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V