R141332500
Radiall USA, Inc.
Product No:
R141332500
Manufacturer:
Radiall USA, Inc.
Description:
BNC / STRAIGHT BULKHEAD JACK PAN
User Guide
Center Contact Plating Gold
Dielectric Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Center Contact Material Beryllium Copper
Ingress Protection -
Mating Cycles 500
Voltage Rating 500 V
Product Status Active
Includes -
Number of Ports 1
Mfr Radiall USA, Inc.
Connector Type Jack, Female Socket
Features -
Operating Temperature -65°C ~ 165°C
Insertion Loss -
Mounting Type Panel Mount
Fastening Type Bayonet Lock
Mounting Feature Bulkhead - Front Side Nut
Series -
Cable Group RG-58, 141
Body Material Brass
Connector Style BNC
Housing Color Silver
Shield Termination Crimp
Package Bulk
Body Finish Nickel
Impedance 50Ohm
Contact Termination Crimp
Frequency - Max 4 GHz