R1501J100B-T1-FE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
R1501J100B-T1-FE
Package:
TO-252-5-P2
Description:
IC REG LINEAR 10V 1A TO252-5-P2
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Quiescent (Iq) 160 µA
PSRR 50dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 24V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-252-5-P2
Control Features Enable
Series R1501x
Package / Case TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Voltage Dropout (Max) 0.775V @ 1A