R1501S150B-E2-FE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
R1501S150B-E2-FE
Package:
6-HSOP-J
Description:
IC REG LINEAR 15V 1A 6HSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Quiescent (Iq) 160 µA
PSRR 50dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 24V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-HSOP-J
Control Features Enable
Series R1501x
Package / Case 6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 1A