R1524S033H-E2-KE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
R1524S033H-E2-KE
Package:
8-HSOP-E
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8HSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 6.5 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 36V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-HSOP-E
Control Features Enable
Series R1524x
Package / Case 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 2V @ 200mA