R1D10-1524
Recom Power
Product No:
R1D10-1524
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-24V 1W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -24V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Isolation 1 kV
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 21mA, 21mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 13.5V
Control Features -
Series ECONOLINE R1D (1W)
Power (Watts) 1 W
Type Isolated Module
Package / Case 10-SMD Module
Efficiency 84%