R22-5D16-48
NTE Electronics, Inc
Product No:
R22-5D16-48
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V
In Stock : 568
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 16 A
Product Status Active
Contact Form SPDT (1 Form C)
Relay Type General Purpose
Series R22
Operate Time 30 ms
Mfr NTE Electronics, Inc
Coil Voltage 48VDC