R2D12-0512/P
Recom Power
Product No:
R2D12-0512/P
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Isolation 1 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 83mA, 83mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series ECONOLINE R2D (2W)
Power (Watts) 2 W
Type Isolated Module
Package / Case 12-SMD Module, 10 Leads
Efficiency 83%