R49-5D16-12
NTE Electronics, Inc
Product No:
R49-5D16-12
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Series R49
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 16 A
Mfr NTE Electronics, Inc
Coil Voltage 12VDC