R88M-G1K520T
Omron Automation and Safety
Product No:
R88M-G1K520T
Description:
SERVOMOTOR 2000 RPM 200V
User Guide
Torque - Rated (oz-in / mNm) 1013 / 7150
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Diameter - Shaft 0.866" (22.00mm)
Termination Style Connector
Approval Agency CSA, UL
Encoder Type Absolute
Voltage - Rated 200VAC
Size / Dimension Square - 5.118" x 5.118" (130.00mm x 130.00mm)
Product Status Last Time Buy
Mounting Hole Spacing 5.709" (145.00mm)
Weight 19 lbs (8.6 kg)
Length - Shaft and Bearing 2.165" (55.00mm)
RPM 2000 RPM
Function Servomotor
Series OMNUC G
Type AC Motor
Power - Rated 1.5kW