R88M-GP20030L
Omron Automation and Safety
Product No:
R88M-GP20030L
Description:
SERVOMOTOR 3000 RPM 100V
User Guide
Torque - Rated (oz-in / mNm) 90.65 / 640
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Diameter - Shaft 0.433" (11.00mm)
Termination Style Cable with Connector
Approval Agency CSA, UL
Encoder Type Incremental
Voltage - Rated 100VAC
Size / Dimension Square - 3.150" x 3.150" (80.00mm x 80.00mm)
Product Status Active
Mounting Hole Spacing 3.543" (90.00mm)
Weight 2.9 lbs (1.3 kg)
Length - Shaft and Bearing 1.181" (30.00mm)
RPM 3000 RPM
Function Servomotor
Series OMNUC G
Type AC Motor
Power - Rated 200W