R88M-K60020F
Omron Automation and Safety
Product No:
R88M-K60020F
Description:
SERVOMOTOR 2000 RPM 400V
User Guide
Torque - Rated (oz-in / mNm) 405 / 2860
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Diameter - Shaft 0.748" (19.00mm)
Termination Style Connector
Approval Agency CE, CSA, cULus, TUV, UL
Encoder Type Incremental
Voltage - Rated 400VAC
Size / Dimension Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Product Status Active
Mounting Hole Spacing 4.528" (115.00mm)
Weight 7.7 lbs (3.5 kg)
Length - Shaft and Bearing 2.165" (55.00mm)
RPM 2000 RPM
Function Servomotor
Series Accurax G5
Type AC Motor
Power - Rated 600W