RA3-051503D/SMD
Recom Power
Product No:
RA3-051503D/SMD
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 15V 3V 3W
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 5.5V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 100mA, 500mA
Voltage - Input (Min) 4.5V
Package / Case 16-SMD Module, 6 Leads
Efficiency 78%
Mfr Recom Power
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 3V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 5.2 kV
Approval Agency -
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.92" L x 0.59" W x 0.33" H (23.4mm x 15.0mm x 8.5mm)
Number of Outputs 2
Control Features -
Series RA3
Power (Watts) 3 W