RAC01-12SC
Recom Power
Product No:
RAC01-12SC
Manufacturer:
Recom Power
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1W
In Stock : 454
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 83mA
Line Regulation ±2%
Package / Case 4-DIP Module
Efficiency 72%
Mfr Recom Power
Features SCP
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
Operating Temperature -25°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, EN, UL
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.33" L x 0.87" W x 0.71" H (33.7mm x 22.2mm x 18.0mm)
Weight 0.055 lb (24.95 g)
Number of Outputs 1
Series POWERLINE RAC01-C (1W)
Power (Watts) 1 W
Type Enclosed
Load Regulation ±6%