RAC02-12SGA
Recom Power
Product No:
RAC02-12SGA
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 2W
In Stock : 300
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.33" L x 0.87" W x 0.75" H (33.7mm x 22.2mm x 19.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 167mA
Number of Outputs 1
Series POWERLINE RAC02-GA (2W)
Power (Watts) 2 W
Type Enclosed
Line Regulation ±2%
Package / Case 4-DIP Module
Efficiency 72%
Mfr Recom Power
Features Universal Input
Load Regulation ±6%
Package Tube
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC