Home / LED Drivers / RACD150-24-ENEC
minImg
RACD150-24-ENEC
Recom Power
Product No:
RACD150-24-ENEC
Description:
LED DVR CC/CV AC/DC 14-24V 6.3A
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CE, ENEC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.74" L x 2.68" W x 1.54" H (222.0mm x 68.0mm x 39.0mm)
Product Status Obsolete
Weight 2.4 lbs (1.1 kg)
Current - Output (Max) 6.3A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series LIGHTLINE RACD150-ENEC (150W)
Power (Watts) 150 W
Type Constant Current, Voltage
Efficiency 90%
Voltage - Output 14 ~ 24V