Home / LED Drivers / RACD20-500-LP
minImg
RACD20-500-LP
Recom Power
Product No:
RACD20-500-LP
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 2-40V 500MA
In Stock : 20
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -20°C ~ 45°C
Voltage - Input (Max) 264VAC
Termination Style Terminal Block
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CE, ENEC
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.04" L x 1.97" W x 0.51" H (128.0mm x 50.0mm x 13.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 500mA
Ratings IP20
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 198VAC
Series LIGHTLINE RACD20-LP (20W)
Power (Watts) 20 W
Type Constant Current
Efficiency 85%
Voltage - Output 2 ~ 40V