Home / LED Drivers / RACD60-4200/TOF
minImg
RACD60-4200/TOF
Recom Power
Product No:
RACD60-4200/TOF
Description:
LED DRIVER CC/CV AC/DC 11-13.5V
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 264VAC
Termination Style Terminal Block
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CE, cULus, EN
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.10" H (101.6mm x 50.8mm x 28.0mm)
Product Status Obsolete
Weight 0.364 lb (165.11 g)
Current - Output (Max) 4.2A
Ratings -
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series LIGHTLINE RACD60 (60W)
Power (Watts) 60 W
Type Constant Current
Efficiency 85%
Voltage - Output 11 ~ 13.5V