Home / LED Drivers / RACD60-700/IP67
minImg
RACD60-700/IP67
Recom Power
Product No:
RACD60-700/IP67
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 38-54V 700MA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 264VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CE, cULus, EN
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.78" L x 2.00" W x 1.10" H (121.5mm x 50.8mm x 27.9mm)
Product Status Obsolete
Weight 0.441 lb (200.03 g)
Current - Output (Max) 700mA
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Series LIGHTLINE RACD60 (60W)
Power (Watts) 60 W
Type Constant Current
Efficiency 89%
Voltage - Output 38 ~ 54V