RC0201DR-0710K7L
YAGEO
Product No:
RC0201DR-0710K7L
Manufacturer:
YAGEO
Package:
0201
Description:
RES 10.7K OHM 0.5% 1/20W 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0201
Resistance 10.7 kOhms
Series RC_L
Power (Watts) 0.05W, 1/20W