RC0201FR-076K98P
YAGEO
Product No:
RC0201FR-076K98P
Description:
RES 6.98K OHM 1% 1/20W 0201
In Stock : 9000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Ratings -
Resistance 6.98 kOhms
Series RC_P
Power (Watts) 0.05W, 1/20W