RC0201JR-078K2P
YAGEO
Product No:
RC0201JR-078K2P
Description:
RES 8.2K OHM 5% 1/20W 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Ratings -
Resistance 8.2 kOhms
Series RC_L
Power (Watts) 0.05W, 1/20W