RC0402BR-07523KL
YAGEO
Product No:
RC0402BR-07523KL
Description:
RES 523K OHM 0.1% 1/16W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±0.1%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings -
Resistance 523 kOhms
Series RC_L
Power (Watts) 0.063W, 1/16W