RC0402DR-07270KL
YAGEO
Product No:
RC0402DR-07270KL
Description:
RES 270K OHM 0.5% 1/16W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Resistance 270 kOhms
Series RC_L
Power (Watts) 0.063W, 1/16W