RC0603DR-07360KL
YAGEO
Product No:
RC0603DR-07360KL
Description:
RES 360K OHM 0.5% 1/10W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Resistance 360 kOhms
Series RC_L
Power (Watts) 0.1W, 1/10W