RC0603F7872CS
Samsung Electro-Mechanics
Product No:
RC0603F7872CS
Package:
0201
Description:
RES 78.7K OHM 1% 1/20W 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.010" (0.25mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0201
Resistance 78.7 kOhms
Series RC
Power (Watts) 0.05W, 1/20W