RC1206FR-07162KL
YAGEO
Product No:
RC1206FR-07162KL
Description:
RES 162K OHM 1% 1/4W 1206
In Stock : 3844
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Resistance 162 kOhms
Series RC_L
Power (Watts) 0.25W, 1/4W