RC1206FR-072K87P
YAGEO
Product No:
RC1206FR-072K87P
Description:
RES 2.87K OHM 1% 1/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Resistance 2.87 kOhms
Series RC_L
Power (Watts) 0.25W, 1/4W