RC2012F1R24CS
Samsung Electro-Mechanics
Product No:
RC2012F1R24CS
Package:
0805
Description:
RES 1.24 OHM 1% 1/8W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.66mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Resistance 1.24 Ohms
Series RC
Power (Watts) 0.125W, 1/8W