Home / LED Drivers / RCD-24-0.35/PL/B
minImg
RCD-24-0.35/PL/B
Recom Power
Product No:
RCD-24-0.35/PL/B
Manufacturer:
Recom Power
Description:
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 350MA
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Approval Agency EN
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.22" L x 0.45" W x 0.26" H (31.0mm x 11.4mm x 6.6mm)
Product Status Active
Weight 0.004 lb (1.81 g)
Current - Output (Max) 350mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series LIGHTLINE RCD-24-PL
Power (Watts) 12 W
Type Constant Current
Package / Case 6-SMD
Efficiency 96%
Voltage - Output 2 ~ 35V