Home / Ceramic Capacitors / RCE5C2A222J1DBH03A
minImg
RCE5C2A222J1DBH03A
Murata Electronics
Product No:
RCE5C2A222J1DBH03A
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 2200PF 100V C0G/NP0 RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series RCE
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr Murata Electronics
Capacitance 2200 pF