RCH108NP-271K
Sumida America Components Inc.
Product No:
RCH108NP-271K
Description:
FIXED IND 270UH 870MA 610MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 870 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 610mOhm Max
Inductance 270 µH