RCH110NP-181K
Sumida America Components Inc.
Product No:
RCH110NP-181K
Description:
FIXED IND 180UH 1.3A 310 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 310mOhm Max
Inductance 180 µH
Series RCH-110
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Frequency - Self Resonant 3.9MHz