RCH110NP-561K
Sumida America Components Inc.
Product No:
RCH110NP-561K
Description:
FIXED IND 560UH 710MA 1 OHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 710 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Inductance 560 µH
Frequency - Self Resonant 2.2MHz