RCH855NP-390K
Sumida America Components Inc.
Product No:
RCH855NP-390K
Description:
FIXED IND 39UH 590MA 210 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 590 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.307" Dia (7.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
Inductance 39 µH