RCH855NP-4R1M
Sumida America Components Inc.
Product No:
RCH855NP-4R1M
Description:
FIXED IND 4.1UH 2.5A 31 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) 3.6A
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.307" Dia (7.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 31mOhm Max
Inductance 4.1 µH