RCH895NP-6R5M
Sumida America Components Inc.
Product No:
RCH895NP-6R5M
Description:
FIXED IND 6.5UH 2.3A 20.8MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) 3.2A
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.374" (9.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.307" Dia (7.80mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 20.8mOhm Max
Inductance 6.5 µH