RCL06122K05FKEA
Vishay Dale
Product No:
RCL06122K05FKEA
Description:
RES SMD 2.05K OHM 3/4W 1206 WIDE
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Ratings AEC-Q200
Resistance 2.05 kOhms
Series RCL
Power (Watts) 0.75W, 3/4W