RCP1206W51R0JS2
Vishay Dale
Product No:
RCP1206W51R0JS2
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
1206
Description:
RES SMD 51 OHM 5% 2.4W 1206
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Resistance 51 Ohms
Series RCP
Power (Watts) 2.4W