RCR108DNP-271L
Sumida America Components Inc.
Product No:
RCR108DNP-271L
Description:
FIXED IND 270UH 560MA 760MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±15%
Current Rating (Amps) 560 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 760mOhm Max
Inductance 270 µH
Series RCR-108D
Type -
Package / Case Radial
Frequency - Self Resonant 3.63MHz