RCWE0402R360FKEA
Vishay Dale
Product No:
RCWE0402R360FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
0402
Description:
RES 0.36 OHM 1% 1/8W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.041" L x 0.022" W (1.05mm x 0.55mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings AEC-Q200
Resistance 360 mOhms
Series RCWE
Power (Watts) 0.125W, 1/8W