RD15S10JVLX
Positronic
Product No:
RD15S10JVLX
Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP
In Stock : 80
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C