Home / Ceramic Capacitors / RDE5C2E183J2M1H03A
minImg
RDE5C2E183J2M1H03A
Murata Electronics
Product No:
RDE5C2E183J2M1H03A
Description:
CAP
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series RCE
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.018 µF