Home / Ceramic Capacitors / RDE7U2E682J2M1H03A
minImg
RDE7U2E682J2M1H03A
Murata Electronics
Product No:
RDE7U2E682J2M1H03A
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 6800PF 250V U2J RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Temperature Coefficient U2J
Product Status Active
Ratings -
Series RDE
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr Murata Electronics
Capacitance 6800 pF