Home / Ceramic Capacitors / RDEC71E224K0S1H03A
minImg
RDEC71E224K0S1H03A
Murata Electronics
Product No:
RDEC71E224K0S1H03A
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 0.22UF 25V X7S RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X7S
Product Status Active
Ratings -
Series RDE
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.22 µF